تبلیغات
یا صاحب الزمان (عج)
Untitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی
دعای فرج
04:52 ب.ظ
1028
آداب غدیر

امام علی(علیه السّلام) فرمودند: در این روز از فضل خداوند به برادران و عیال خود ببخشید.

نام­های این روز: یوم السرور، یوم الإنفاق، یوم الجمع المشهود

سفارشات این روز:

- به اهل و عیال خود رسیدگی بیشتر کردن.

- دید و بازدید از مؤمنان

- شکر و حمد خدا به خاطر بهترین نعمت که ولایت امیرالمؤمنین است.

- زینت کردن: روز بیرون آمدن از لباس مشکی یعنی لباس عزاست.

- تبسّم کردن: امام رضا (علیه السّلام) در فضیلت غدیر فرمودند: هر کس در روز غدیر به روی برادر خود تبسّم کند، خداوند روز قیامت به او با نظر رحمت می­نگرد و برایش قصری از درّ سفید در بهشت بنا می­کند و صورت او را نورانی می نماید.

- مصافحه کردن: امام رضا(علیه السّلام) فرمودند: هرگاه در این روز با یکدیگر ملاقات کردید، سلام خود را با مصافحه همراه کنید.

- دیدار با امام یا علما: سیره­ی شیعه از قدیم الأیام چنین بوده که بعد از غیبت حضرت صاحب الأمر، در ایام مخصوص به دیدن نواب خاص حضرت و بعد نواب عام آن حضرت از علما و سادات بنی زهرا و علی (علیهما السّلام)مشرف می­شدند.

- جمع شدن و با هم بودن: یوم الجمع المشهود.

- تبریک گفتن: روز تهنیت به رسول خدا(صلّی الله علیه و آله) زیرا حضرت رسول فرمودند: هنّئونی، هنّئونی! و تبریک به امیر المؤمنان و مؤمنان به هم دیگر؛ زیرا اشاره شده بعد از سلام و مصافحه، این تهنیت را بگویند: «الحَمدُ للهِ الَّذی جَعَلَنا مِنَ المُتِمَسِّکینَ بِوِلایَهِ امیر المؤمنین و الأَئِمَّهِ عَلَیهِمُ السّلام.»

- اطعام کردن: یوم اطعام الطعام.

امام رضا (علیه السّلام) فرمودند: هر کس در آن روز مؤمنی را اطعام کند مانند کسی است که همه­ی انبیا و صدّیقین را اطعام کرده باشد.

- هدیه دادن به مؤمنین: در هیچ روزی از سال به اندازه­ی این عید اسلامی تأکید بر هدیه دادن به برادران دینی و نزدیکان بالأخص اهل و عیال و فرزندان نشده است.

طبقه بندی: گنجینه احادیث معصومین، ماه ذی الحجه، حضرت علی (ع)، اعنقادی_مذهبی،